Borba protiv karcinoma: zdravi stilovi življenja mogu smanjiti pojavu karcinoma za trećinu

Istraživanja pokazuju da se gotovo trećina slučajeva oboljevanja od karcinoma u Britaniji može sprečiti zdravijim stilom življenja, redovnim upražnjavanjem fizičkih aktivnosti u većoj meri, kao i smanjenjem konzumiranja alkoholnih pića na najmanju moguću meru.

Podaci Svetskog fonda za istraživanje kancera (WCRF) ukazuju da se svake godine može sprečiti nastanak 20.000 novih slučajeva karcinoma dojke i 19.000 slučajeva karcinoma debelog creva ukoliko se načine male promene u životnim navikama. U 2013. godini je dijagnostikovano više od 351.000 novih slučajeva oboljevanja od karcinoma u Velikoj Britaniji, a Svetski fond za istraživanje kancera je saopštio da je 84.000 njih moglo biti sprečeno.

Vođa sprovedenog  istraživanja, Dr Rachel Thompson je tom prilikom izjavila da jednostavne promene u životnim i navikama u ishrani mogu dovesti do značajnih rezultata u borbi protiv ovih smrtonosnih bolesti. “Čak i naizgled male promene, kao što je svakodnevnih 10-15 minuta dodatne fizičke aktivnosti i ređe konzumiranje alkoholnih pića, ili ograničavanje unosa visokokalorične hrane i pića bogatih šećerom, mogu pomoći u smanjenju rizika za nastanak malignih bolesti”, izjavila je Dr Thompson.

Ona je takođe izjavila i da posle prestanka pušenja cigareta kao najvažnije promene u zdravstvenim navikama svake osobe, održavanje fizičke kondicije i normalne telesne težine predstavljaju svakako najvažnije faktore u smanjenju rizika oboljevanja od zloćudnih tumora. "Postoje jasni dokazi koji ukazuju da prekomerna telesna težina ili gojaznost povećavaju rizik za nastanak 10 vrsta karcinoma”, navela je u svom izlaganju Dr Rachel Thompson, jedan od vodećih stručnjaka za istraživanje malignih bolesti.

Povezanost između stila življenja i rizika od razvoja malignih bolesti je dobro poznata, a saznanja do kojih se došlo u pomenutom istraživanju mogu pomoći u prevenciji čak 13 najčešćih vrsta karcinoma u svetu.  Primera radi, smanjenjem telesne težine i gojaznosti u muškoj populaciji je moguće sprečiti razvoj čak 9% budućih karcinoma prostate svake godine. Prestankom pušenja, stopa oboljevanja od karcinoma pluća se može smanjiti za 33% , što predstavlja spašavanje života 15.000 osoba koje neće oboleti od ove teške i smrtonosne bolesti svake godine. Takođe, čak 38% novih slučajeva oboljevanja od raka dojke, drugog karcinoma po učestalosti u ženskoj populaciji, može biti sprečeno jednostavnim povećanjem fizičke aktivnosti i redukovanjem nagomilanih masnoća u organizmu.

Stručnjaci WCRF su takođe otkrili da se upražnjavanjem zdravih stilova življenja može smanjiti stopa oboljevanja i od nekih od najzloćudnijih poznatih vrsta karcinoma – čak 2.200 novih slučajeva raka bubrega i 1.400 slučajeva raka pankreasa svake godine.

Jedan od čelnih ljudi sektora za javno zdravlje Velike Britanije, Profesor Kevin Fenton je povodom iznetih rezultata sprovedenog istraživanja napomenuo da je stopa preživljavanja obolelih od malignih bolesti u Britaniji trenutno znatno niža u poređenju sa drugim evropskim zemljama, a da je razlog tome svakako nizak nivo svesti  u javnosti o značaju prevencije karcinoma: “Povezanost između zloupotrebe proizvoda od duvana i malignih bolesti je dobro poznata i prihvaćena u javnosti, ali nažalost mnogi još uvek ne uviđaju i da zdrave navike u ishrani, redovna fizička aktivnost i izbegavanje konzumiranja alkoholnih pića mogu značajno smanjiti rizik oboljevanja od raka.”

Izvor:  http://www.bbc.com/news/health-34280155